Pies kropelka edukuje w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach - Toaleta To Nie Śmietnik
15494
post-template-default,single,single-post,postid-15494,single-format-standard,bridge-core-1.0.4,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-18.0.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive

Pies kropelka edukuje w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach

Pies kropelka edukuje w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach

W ramach prowadzonej kampanii „Toaleta to nie śmietnik” w dniu 22 kwietnia br. odbyło się przedstawienie „Niezwykła przygoda psa Kropelki”. W wydarzeniu wzięło udział około 100 uczniów klas 1-3 Szkoły Podstawowej nr 1 w Łazach.

Obszerną relację z wydarzenia na swoich łamach umieściła lokalna prasa Echo Łaz:

„Z okazji dnia ziemi Promax Sp. z o.o. zorganizowała dla klas 1-3 SP 1 Łazach przedstawienie w ramach kampanii „Toaleta to nie śmietnik”. Spektakl odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach.
„Niezwykła przygoda psa Kropelki” to nagranie wyjątkowego edukacyjnego spektaklu teatralnego. Opowiada historię szczeniaka, który przez działanie człowieka trafia do kanalizacji. Przeżywa tam wiele przygód, zarówno smutnych jak i wesołych, ale finalnie zostaje uratowany i odzyskuje zaufanie do ludzi.
Poprzez ciekawą, zabawną, momentami wzruszającą fabułę dzieci dowiedziały się szeregu informacji o systemie kanalizacyjnym m.in. jak absurdalne przedmioty (i zwierzęta!) do niego trafiają. Podczas przedstawienia przestrzegano też co zrobić by nie ulegał zniszczeniom spowodowanym nieodpowiednim użytkowaniem (awarie, szkody wywołane przez szczury żywiące się resztkami wrzucanymi do kanalizacji, trafiające do rur śmieci niepoddawane sortowaniu) i jak chronić środowisko (wody).
Ochrona środowiska, dostosowanie się do zmian klimatycznych, dbanie o zasoby wodne to bardzo duże i ważne tematy. Aby im sprostać nie mniej ważnym, choć niestety pomijanym, jest zapanowanie nad tym, co do wody za naszym pośrednictwem trafia.
Rury kanalizacyjne dostosowane są do tego, aby przepłynęły przez nie produkty bytowe człowieka. Tylko tyle. Tymczasem pracownicy oczyszczalni ścieków codziennie wyławiają nie tylko foliowe reklamówki czy materiały higieniczne. Bywa, że do kanalizacji trafia odzież, kable, meble czy nawet… żywe stworzenia.
Nieodpowiednie użytkowanie kanalizacji ma swoje konsekwencje: powodują zatory i awarie, przyciąga szczury, generują koszty związane z naprawa szkód , mogą przyczynić się do skażenia środowiska” .