O kampanii - Toaleta To Nie Śmietnik
13396
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-13396,bridge-core-1.0.4,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-18.0.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive
 

O kampanii

Dlaczego „Toaleta to nie śmietnik”?

Ochrona środowiska, dostosowanie się do zmian klimatycznych, dbanie o zasoby wodne to bardzo duże i ważne tematy. Aby im sprostać nie mniej ważnym, choć niestety pomijanym, jest zapanowanie nad tym, co do wody za naszym pośrednictwem trafia…

Rury kanalizacyjne dostosowane są do tego, aby przepłynęły przez nie produkty bytowe człowieka. Tylko tyle. Tymczasem pracownicy oczyszczalni ścieków codziennie wyławiają nie tylko foliowe reklamówki czy materiały higieniczne. Bywa, że do kanalizacji trafia odzież, kable, meble czy nawet… żywe stworzenia.

Nieodpowiednie użytkowanie kanalizacji ma swoje konsekwencje:

 • zatory
  W wyniku umieszczania w toalecie przedmiotów, które nie powinny się tam znaleźć, zatykają się rury. Może dojść do tego jeszcze na odcinku w domu (poziom wody w toalecie się podnosi, zawartość nie chce spłynąć dalej), ale także w mieście. Wtedy nieczystości, wylewają się na ulicę. Jeśli zator dotrze do oczyszczalni może zapchać pompy w pompowniach ścieków powodując trudne do usunięcia awarie.
 • skażenie
  Czyszczenie ścieków to także proces biologiczny, nastawiony na eliminację substancji, które wydala człowiek oraz tych pochodzących z czynności gospodarczych (gotowanie, sprzątanie) i higieniczno-sanitarnych. Tymczasem do sieci trafia coraz więcej leków i chemikaliów, które zaburzają proces oczyszczania ścieków. Ich składy chemiczne niszczą florę bakteryjną, zanieczyszczają wody oraz negatywnie wpływają na życie fauny i flory.
 • szczury
  Wrzucanie do toalety resztek z posiłków jest zapraszaniem gryzoni na darmowe posiłki. Szczury to inteligentne zwierzęta, które szybko się uczą. Kanalizacja bywa ich siedliskiem, a zwabione zapachami resztek pożywienia rurami mogą dostać się nawet do mieszkań ludzi. Będą gromadzić się i rozmnażać wokół miejsc, gdzie pożywienie jest łatwo dostępne. A szczury to nie tylko przykry widok, są one nosicielami groźnych dla ludzi chorób. Ponadto bywa, że gdy próbują dostać się do resztek niszczą sieć kanalizacyjną, co jest przyczyną awarii.
 • zagrożenie dla środowiska
  Niebezpieczne odpady utrudniają proces oczyszczania ścieków, stwarzają zagrożenie dla poprawności działania urządzeń oczyszczalni, przebiegu technologii oczyszczania ścieków i mogą przedostać się do rzek, zanieczyścić środowisko.
 • wydatki
  Problem nieodpowiedniego korzystania z kanalizacji wciąż narasta. Awarie, trzeba naprawiać, a to generuje koszty. Pieniądze poświęcane na usuwanie skutków zatorów w kanałach, napraw tłoczni ścieków, urządzeń oczyszczalni czy „zapraszania” szczurów mogą być wydawane na inne cele. Wystarczy zmienić nawyki i rozsądnie korzystać z kanalizacji.

Czego nie wrzucać do toalety?

wacików, patyczków do uszu

podpasek, tamponów, pieluch, plastrów

resztek jedzenia, tłuszczy

toreb foliowych

gruzu, żwirku z kuwety kota

gumy do żucia

korków, nakrętek

leków, chemikaliów

niedopałków papierosów

rajstop i pończoch

włosów ze szczotki czy grzebienia, nici dentystycznych

chusteczek nawilżanych

Dlaczego „Toaleta to nie śmietnik”?

Temat odpowiedniego gospodarowania zasobami, jakie mamy, edukacji ekologicznej najmłodszych (ale także ich opiekunów) to zagadnienia, które zwłaszcza teraz są niezwykle istotne. Firmy wodociągowe od dawna już prowadzą działania informacyjne o odpowiednim użytkowaniu kanalizacji. Jednakże, aby zwiększyć zasięg dotarcia i naprawdę zmienić nawyki mieszkańców, Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego postanowiło przekonać do wspólnych działań instytucje, które z wodociągami do tej pory miały niewiele wspólnego.

Tak powstała kampania edukacyjna „Toaleta to nie śmietnik”. Jej partnerami zostały instytucje edukacyjne: Kuratorium Oświaty w Katowicach czy Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli WOM w Katowicach, kulturalne – Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum”, Uniwersytet Śląski Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Patronem została instytucja, dla której ochrona środowiska naturalnego jest szczególną wartością – Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Materiały edukacyjne

W ramach kampanii powstał autorski spektakl teatralny pt. „Niezwykła przygoda psa Kropelki” opowiadający historię szczeniaka, który przez działanie człowieka trafia do kanalizacji. Przeżywa tam wiele przygód, zarówno smutnych jak i wesołych, ale finalnie zostaje uratowany i odzyskuje zaufanie do ludzi. Spektakl może być zagrany w teatrze, domu kultury czy nawet sali gimnastycznej (gdy spełnia wymogi organizacyjne). Jeśli chcesz zorganizować spektakl w swoim mieście prosimy o kontakt: kontakt@toaletatoniesmietnik.pl

Aby każde dziecko i każdy dorosły mogli poznać historię psa Kropelki spektakl został zarejestrowany na video. Można go pobrać tu, wyemitować na zajęciach lekcyjnych, podczas spotkań edukacyjnych albo wycieczki po wodociągach.

Dodatkowo metodycy z Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli opracowali scenariusz lekcji dla klas 1-3 szkół podstawowych i zerówki na temat działania systemu kanalizacyjnego. Można go za darmo pobrać tu.

Materiały promocyjne

Jeśli chcesz w swoim mieście zorganizować spektakl „Niezwykła przygoda psa Kropelki”, pokaz filmu lub przeprowadzić lekcję według przygotowanego przez nas scenariusza, koniecznie skorzystaj z naszych materiałów promocyjnych!

Znajdziesz tu pliki przygotowane do druku: plakatu zapraszającego na spektakl (format A3), ulotki informacyjnej (format DL) oraz roll-upa (format 100×200 cm).