Ochrona środowiska, dostosowanie się do zmian klimatycznych, dbanie o zasoby wodne to bardzo duże i ważne tematy. Aby im sprostać nie mniej ważnym, choć niestety pomijanym, jest zapanowanie nad tym, co do wody za naszym pośrednictwem trafia…
Rury kanalizacyjne dostosowane są do tego, aby przepłynęły przez nie produkty bytowe człowieka. Tylko tyle. Tymczasem pracownicy oczyszczalni ścieków codziennie wyławiają nie tylko foliowe reklamówki czy materiały higieniczne. Bywa, że do kanalizacji trafia odzież, kable, meble czy nawet… żywe stworzenia.
Nieodpowiednie użytkowanie kanalizacji ma swoje konsekwencje:
wacików, patyczków do uszu
podpasek, tamponów, pieluch, plastrów
resztek jedzenia, tłuszczy
toreb foliowych
gruzu, żwirku z kuwety kota
gumy do żucia
korków, nakrętek
leków, chemikaliów
niedopałków papierosów
rajstop i pończoch
włosów ze szczotki czy grzebienia, nici dentystycznych
chusteczek nawilżanych
Temat odpowiedniego gospodarowania zasobami, jakie mamy, edukacji ekologicznej najmłodszych (ale także ich opiekunów) to zagadnienia, które zwłaszcza teraz są niezwykle istotne. Firmy wodociągowe od dawna już prowadzą działania informacyjne o odpowiednim użytkowaniu kanalizacji. Jednakże, aby zwiększyć zasięg dotarcia i naprawdę zmienić nawyki mieszkańców, Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego postanowiło przekonać do wspólnych działań instytucje, które z wodociągami do tej pory miały niewiele wspólnego.
Tak powstała kampania edukacyjna „Toaleta to nie śmietnik”. Jej partnerami zostały instytucje edukacyjne: Kuratorium Oświaty w Katowicach czy Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli WOM w Katowicach, kulturalne – Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum”, Uniwersytet Śląski Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Patronem została instytucja, dla której ochrona środowiska naturalnego jest szczególną wartością – Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
W ramach kampanii powstał autorski spektakl teatralny pt. „Niezwykła przygoda psa Kropelki” opowiadający historię szczeniaka, który przez działanie człowieka trafia do kanalizacji. Przeżywa tam wiele przygód, zarówno smutnych jak i wesołych, ale finalnie zostaje uratowany i odzyskuje zaufanie do ludzi. Spektakl może być zagrany w teatrze, domu kultury czy nawet sali gimnastycznej (gdy spełnia wymogi organizacyjne). Jeśli chcesz zorganizować spektakl w swoim mieście prosimy o kontakt: kontakt@toaletatoniesmietnik.pl
Aby każde dziecko i każdy dorosły mogli poznać historię psa Kropelki spektakl został zarejestrowany na video. Można go pobrać tu, wyemitować na zajęciach lekcyjnych, podczas spotkań edukacyjnych albo wycieczki po wodociągach.
Dodatkowo metodycy z Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli opracowali scenariusz lekcji dla klas 1-3 szkół podstawowych i zerówki na temat działania systemu kanalizacyjnego. Można go za darmo pobrać tu.
Jeśli chcesz w swoim mieście zorganizować spektakl „Niezwykła przygoda psa Kropelki”, pokaz filmu lub przeprowadzić lekcję według przygotowanego przez nas scenariusza, koniecznie skorzystaj z naszych materiałów promocyjnych!
Znajdziesz tu pliki przygotowane do druku: plakatu zapraszającego na spektakl (format A3), ulotki informacyjnej (format DL) oraz roll-upa (format 100×200 cm).