Niecodzienny spektakl w „Prażakówce”.Edukacja przez zabawę. - Toaleta To Nie Śmietnik
15413
post-template-default,single,single-post,postid-15413,single-format-standard,bridge-core-1.0.4,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-18.0.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive

Niecodzienny spektakl w „Prażakówce”.Edukacja przez zabawę.

Niecodzienny spektakl w „Prażakówce”.Edukacja przez zabawę.

Prawie 400 dzieci odwiedziło Miejski Dom Kultury „Prażakówka „w Ustroniu, aby obejrzeć spektakl „Niezwykła przygoda psa Kropelki”, opowiadający historię szczeniaka, którego wyrzucono do kanalizacji. Teatralne przedstawienie było jednocześnie ciekawą lekcją ekologii dla małych ustronian.

Spektakl zaprezentowano pod koniec września, a na widowni zasiadły przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-4. Młoda widownia obserwowała, jak piesek Kropelka przeżywa wiele niezwykłych przygód. Dzieci bardzo żywiołowo reagowały na nieznany im dotąd podziemny świat kanałów. Tym bardziej że przed spektaklem zostały wtajemniczone, iż taka historia wydarzyła się naprawdę –  był piesek, który został przez człowieka wrzucony do kanalizacji. Opuszczając „Prażakówkę” były nie tylko podekscytowane tym, co zobaczyły, ale i mądrzejsze o wiedzę dotyczącą tego, iż toaleta to nie śmietnik i nie wolno do niej wrzucać byle czego. Przy wyjściu każdy młody człowiek otrzymał kolorowankę z instrukcją jakie przedmioty nigdy nie powinny trafić do toalety. Ważnym zadaniem tej bajki jest nauka oraz wyrabianie w dzieciach dobrych nawyków prawidłowego użytkowania kanalizacji. Ekologiczna edukacja młodego pokolenia to bardzo ważna kwestia, wszak stare powiedzenie głosi: czego się Jaś nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Przez najmłodszych chcemy również dotrzeć do dorosłych, wiemy bowiem, że przejęte tematem dzieci potrafią na nich wpłynąć, by w odpowiedni sposób traktowali toaletę. Dlatego żywię wielką nadzieję, że między innymi dzięki takim przekazom, ekologiczny styl życia nie będzie tylko pustym sloganem a lista dziwnych rzeczy, które wydobywają z kanalizacyjnej sieci nasi pracownicy, zacznie się kurczyć, by ostatecznie zniknąć – mówi Beata Halama, prezes Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej, które zorganizowały spotkanie w „Prażakówce” w ramach kampanii proekologicznej „Toaleta to nie śmietnik” przygotowanej przez Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego.